fbpx

SCJUMC Agenda (PDF)
SCJUMC Agenda (DOCX)


(All meetings will be in the Hyatt Regency Hotel, unless otherwise noted.)

Tuesday, July 12, 2016

  • 9:00 a.m. – 5:00 p.m. — College of Bishops  (Board Room)
  • 12:00 Noon — Host Committee Luncheon  (Osage Room)
  • 3:00 p.m. — Nominations Committee – Bishop Robert Schnase  (Maple Room)
  • 4:00 p.m. — Secretarial Training – Bishop Robert Hayes  (Willow Room)
    • Mission Council called session (Osage Room)
    • Episcopacy Committee  (Board Room)
  • 6:30 p.m. — Episcopal Family Dinner Bishop  (Jones Home)

Wednesday, July 13, 2016

  • 8:30 a.m. – 5:00 p.m. — Episcopacy Committee  (Board Room)
  • 8:30 a.m. – 5:00 P.M. — Nominations Committee  (Maple Room)
  • 9:00 a.m. – 2:00 p.m. — Bishops’ Spouses Activity
  • 10:00 a.m. — Registration opens
    • Committee on Journal – Bishop Gary Mueller  (Birch Room)
    • Training of Tellers – Bishop Scott Jones  (Osage Room)
  • 1:00 p.m. – 4:00 p.m. — Jurisdictional Committee Meetings:
    • Courtesies and Privileges – Bishop Janice Huie  (Cypress A)
    • Conference Boundaries – Bishop Mike Lowry  (Cypress B)
    • Petitions and Resolutions – Bishop Earl Bledsoe  (Redbud A)
  • 3:30 p.m. — Orientation and practice using voting devices  (Plenary Ballroom)
  • 4:00 p.m. — Press Briefing – Bishop Michael McKee  (Eagle F)
  • 5:30 p.m. — Rehearsal for Holy Communion & Memorial Service  (First UMC)
  • 6:30 p.m. — Buses load to First United Methodist Church  (Outside Plenary Hallway)
  • 7:00 p.m. — Holy Communion and Memorial Service First UMC
    • Bishop Janice Riggle Huie, Presiding
    • Bishop Scott Jones, Preaching
  • 8:30 – 9:30 p.m. — Reception honoring Episcopal families (Meredith Hall)
  • 9:30 p.m. — Buses load to return to Hyatt Hotel

Thursday, July 14, 2016

  • 7:30 a.m. — Prayer Room open all day (Oak Room)
  • 8:00 a.m. — Morning Worship: Rev. Amy Lippoldt (Plenary Ballroom)
    • Eleventh Session South Central Jurisdiction,  (Bishop Janice Riggle Huie, presiding)
    • Organization of the Conference  (David Severe, Secretary)
    • Welcome and introductions  (Bishop Scott Jones)
    • Structure and Rules Report # 1  (Andrew Ponder Williams)
    • Committee on Episcopacy Report # 1  (Don House)
      • Episcopal Ballot # 1
        (Ballots shall be taken at the direction of the presiding officer, following Rule #20. A recess will follow each ballot.)
    • Episcopal Message  (Bishop Mike Lowry)
    • Report of Ballot # 1
  • 10:15 a.m. — Recess (30 minutes)
  • 10:30 a.m.
    • Conference Session  (Bishop Janice Riggle Huie, presiding)
      • Ballot # 2 – report of ballot and recess
      • Ballot # 3 – report of ballot and recess
      • Ballot # 4 – report of ballot and recess
    • Laity Address  (Leah Taylor)
  • Noon Lunch — (Laity Luncheon in the Riverview Ballroom)
  • 2:00 p.m. — Conference Session  (Bishop Robert Hayes, Jr., presiding)
    • SMU Report and Election of Trustees  (Dr. Gerald Turner)
    • Jurisdiction Youth Ministry (JYMO)
      • Ballot # 5 and recess
      • Ballot # 6 and recess
      • Ballot # 7 and recess
      • Ballot # 8 and no recess
  • 3:00 p.m. — Break (30 minutes)
  • 3:30 p.m. — Lydia Patterson Institute Report  (Socorro de Anda)
    • Finance and administration Report # 1  (Jada Hodgson)
    • Report from the Mission Council  (Jim Welch)
    • Report of the Jurisdictional Treasurer and vouchers  (Bill Junk)
    • Executive Director’s Report  (David Severe)
    • Introduction of New Executive Director, Rev. Brian Bakeman
      • Ballot # 9 and recess
      • Ballot # 10 and recess
      • Ballot # 11 and no recess
  • 4:45 — Order of the day — Celebration of Disciple Bible Courses
  • 5:00 p.m. — Dinner
  • 7:00 p.m. — Conference Session  (Bishop Robert Schnase, presiding)
    • Volunteers in Mission Report  (Larry Norman, & Audrey Phelps)
    • Finance and Administration Report # 2 – Budget  (Bill Junk & Jada Hodgson)
      • Ballot # 12 and recess
      • Ballot # 13 and recess
      • Ballot # 14 and recess
    • United Methodist Women  (Edna Hickman)
    • United Methodist Men  (Kenneth Tielke)
    • Courtesies and Privileges Report
  • 9:30 p.m. — Evening adjournment
    — Perkins School of Theology Ice Cream Social

Friday, July 15, 2016

  • 7:30 a.m. — Prayer Room open all day (Oak Room)
  • 8:00 a.m. — Morning Worship, Rev. Junius Dotson (Plenary Ballroom)
    • Conference Session  (Bishop Scott Jones, presiding)
    • Journal Report # 1
      • Ballot # 15 and recess
      • Ballot # 16 and recess
      • Ballot # 17 and recess
    • Korean Ministry  (Rev. Chung Kim)
    • Special Report on Mission 21 Study  (Bishop Mike Lowry)
    • Committee on Conference Boundaries
    • Committee on Nominations Report
    • Presentation of Ecumenical Representatives  (Bishop Cynthia Fierro Harvey)
  • 9:40 a.m. — Break (20 minutes) (Committees on Investigation and Appeals organize.)
  • 10:00 a.m. — Order of the day – Service Honoring Retiring Bishops  (Bishop Gary Mueller, presiding)
  • 11:00 a.m. — Conference Session  (Bishop Earl Bledsoe, presiding)
    • Presentation of Bishops’ spouses  (Don House)
    • Greetings from the Council of Bishops (Bishop Robert Fannin, SEJ)
    • Committee on Petitions and Resolutions
      • Ballot # 18 and recess
      • Ballot # 19 and recess
      • Ballot # 20 and no recess
  • Noon Lunch — (Old and new Mission Council luncheon)  (Osage Room)
  • 2:00 p.m. —
    • Conference Session  (Bishop Mike Lowry, presiding)
      • Ballot # 21 and recess
      • Ballot # 22 and recess
    • Mt. Sequoyah Report  (Dewitt Smith)
    • Perkins School of Theology Report  (William Lawrence, Dean)
    • St. Paul School of Theology  (Nancy Howell, Acting Dean)
    • Journal Report # 2
      • Ballot # 23 and recess
      • Ballot # 23 and no recess
  • 5:00 p.m.– Recess
  • 5:30 p.m. — Dinner for Bishops and Delegates (Red Bud A B C)
  • 6:00 p.m. — Order of the Day  Area Host Celebration (Century II Center)
  • 8:30 p.m.
    • Conference Session (Bishop Cynthia Fierro Harvey, presiding)
      • Ballots, as required
    • (As soon as last Episcopal election is completed, we will be in recess until the Episcopacy Committee is ready to make their final report.)
    • Episcopacy Committee Report: Assignment of Bishops  (Don House)
  • Courtesies and privileges Report
  • Adjournment of 2016 Jurisdictional Conference business

Saturday, July 16, 2016

  • 7:00 a.m.– Area Breakfasts (Each delegation to make their own arrangements.)
  • 8:30 — Rehearsal for Consecration Service  (First United Methodist)
    • College of Bishops formal photo session
  • 10:00 a.m. — Buses load for First United Methodist
  • 10:30 a.m. — Service of Consecration of new Bishops  (First United Methodist)
    • Presiding: Bishop Michael McKee
    • Preaching: Bishop Robert Hayes, Jr.
    • Reception for new Bishops (Meredith Hall)
  • Noon — Adjourn
    • (Buses will load for the Hyatt 20 minutes after adjournment.)